Varvtalsregulator, RS, för fläktstyrning, startar på full effekt, Fjällvit
E-nr:
1363148
Artikelnr:
EKO05029
EAN:
7020160502919
Serie:
ELKO RS
Färg:
Fjällvit
Utgått
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO05029.pdf |
24 kB |
BruksanvisningBruksanv5029.pdf |
2 MB |
Certifikat40058006.pdf |
1 MB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01216-V01.01-EN.pdf |
449 kB |
Semko5029.pdf |
470 kB |
FDVdok5029.pdf |
502 kB |
Produktinformation
Hastighetsregulator för motordrift. Startar på fullt. Utgång 230V för ev spjällöppning. Montagedjup: 32mm. RS FV RAL 9010.
Teknisk specifikation
| Enhetsapplikation | Varavtalsregulator |
|---|---|
| Apparatmontering | Infälld Utanpåliggande |
| Montering | Med skruvar |
| Typ av dimmer | Framkant |
| Dimmerkontroll | Vrid |
| Funktion | 1-pol |
| Antal moduler | 1 modul |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Ytfinish | Blank |
| Material | Termoplast |
| Typ av last | Resistiv: 20...400 W vid 230 V 50 Hz AC Fläktmotor: 20...400 VA vid 230 V 50 Hz AC |
| Ue märkspänning | 230 V AC 50 Hz |
| Märkström | 2 A |
| Skyddstyp | Säkring |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
| Inbyggnadsdjup | 32 mm |
| Höjd | 84 mm |
| Bredd | 84 mm |
| Djup | 55 mm |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
3.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
C8d833f6-398e-458e-90c4-a2d4e984a5c1
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
46,85
Klimatpåverkan under hela livscykeln
3 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.7 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.3 kg CO2 eq.
Cirkulationsprofil
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×




