Mounting box, Elko, flush, 1.5 modules, 4 tubes, IP30, bracket
E-nr:
Artikelnr:
EKO07399
EAN:
7020160739902
Serie:
ELKO Plus
Färg:
Röd
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
CertifikatP20224385.pdf |
446 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ELKO-boxes-TT01-PCR4_1.pdf |
365 kB |
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Montagefästen | Stål eller träbalk |
| Antal brytare | 1 fack |
| Antal moduler | 1.5 moduler |
| Form | Oval |
| Kabelgenomföring | Röringång 4 |
| Nyans | Röd |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Material | Plast |
| Bredd | 118 mm |
| Höjd | 152 mm |
| Djup | 57 mm |
| Miljökarakteristik | Halogenfri |
| IP-kapslingsklass | IP30 |
| Brandtålighet | 850 °C |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Annat
Återvinningspotential, i %
26.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.7 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej REACh SVHC-ämnen
Ja
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.3 kg CO2 eq.
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
×














