Doslock för apparatdosa 1½
E-nr:
1438381
Artikelnr:
EKO07455
EAN:
7020160745507
Serie:
ELKO RS
Färg:
Renvit RAL9003
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO07455.pdf |
14 kB |
CertifikatI_41563.pdf |
653 kB |
CertifikatSE-S-2201136.pdf |
163 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ELKO-boxes-TT01-PCR4_1.pdf |
365 kB |
Produktinformation
Täcklock för 1½ dosor. Levereras utan skruv, fästskruvavstånd 60mm. Halogenfri. RAL9003, Renvit. Mått: 90x110mm
Teknisk specifikation
| Antal moduler | 1.5 moduler |
|---|---|
| Produktdestination | Installationsdosa |
| Montering | Med skruvar |
| Form | Oval |
| Nyans | Renvit (RAL 9003) |
| Material | Termoplast |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Ytfinish | Blank |
| Längd | 109 mm |
| Bredd | 90 mm |
| Djup | 3 mm |
| Primär färg | Renvit |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
90215406-b6bf-44f8-b463-8540d32a6f6b
Återbruk & Retur
Återtagande
Nej
Annat
Återvinningspotential, i %
26.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
0.2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.1 kg CO2 eq.
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×


