Kompletteringsdosa för skivväggar, 55 mm djup, med röranslutningar och spärrfjädrar
E-nr:
1426105
Artikelnr:
EKO05421
EAN:
7020160542106
Serie:
ELKO Plus
Färg:
Orange
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO05421.pdf |
41 kB |
CertifikatP24227982.pdf |
317 kB |
CertifikatSE-S-2500349.pdf |
378 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ELKO-boxes-TT01-PCR4_1.pdf |
365 kB |
FDVdok5421(1).pdf |
135 kB |
Maal5421.gif |
3 kB |
P18222860_A1.pdf |
208 kB |
Strek5421.gif |
5 kB |
Produktinformation
Kompletteringsdosa 55mm, avsedd för skivväggar med enkel eller dubbel gipsskiva. Rot-dosa klarar väggar med 45 mm regel. Avsedd att användas tillsammans med flexibelt VP-rör, 16 mm, som kan monteras från tre olika håll. Tillverkad av orange plast. Hålsåg: 74mm E1604726. IP20. Orange.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld |
|---|---|
| Montering | Med klor |
| Antal brytare | 1 fack |
| Antal moduler | 1 modul |
| Form | Rund |
| Nyans | Orange |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Material | Plast |
| Diameter | 76,5 mm |
| Bredd | 76,5 mm |
| Höjd | 76,5 mm |
| Djup | 55 mm |
| Inbyggnadsdjup | 54 mm |
| Kvantitet per set | Sats om 50 |
| Miljökarakteristik | Halogenfri |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
Återbruk & Retur
Återtagande
Nej
Annat
Återvinningspotential, i %
26.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
0.4 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej REACh SVHC-ämnen
Ja
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.1 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
×






