Förhöjningsring 6mm för dubbeldosa
E-nr:
1420398
Artikelnr:
EKO07441
EAN:
7020160744104
Serie:
ELKO Plus
Färg:
Röd
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO07441.pdf |
20 kB |
BrukermanualEKO07441_UG_4425.pdf |
2 MB |
BruksanvisningBruksanv-EKO07441.pdf |
2 MB |
Produktens miljöprofilPEP-ELKO-boxes-TT01-PCR4_1.pdf |
365 kB |
Produktinformation
Förhöjningsring för Flexi+ dubbeldosa. Höjd 6mm, påbyggnadsbara för fler skivlager. Halogenfri. Glödtrådstest> 850 ºC. Certifierat: SEMKO NEMKO FIMKO
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld |
|---|---|
| Montering | Clips |
| Nyans | Röd |
| Material | Termoplast |
| Kvantitet per set | Set med 10 st |
| Höjd | 142 mm |
| Bredd | 71 mm |
| Djup | 6 mm |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
Återbruk & Retur
Återtagande
Nej
Annat
Återvinningspotential, i %
26.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
0.1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej REACh SVHC-ämnen
Ja
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
×











