Kulodosa med 2 plintar, halogenfri ABS, RAL9003 renvit, IP20, 83x64 mm, för utanpåliggande montage
E-nr:
1438390
Artikelnr:
EKO07464
EAN:
7020160746405
Serie:
ELKO RS
Färg:
Renvit RAL9003
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO07464.pdf |
12 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ELKO-boxes-TT01-PCR4_1.pdf |
365 kB |
FDVdok7464.pdf |
65 kB |
Produktinformation
Kulodosa med 2st plintar för utanpåliggande montage. Plats för upp till 4 kopplingsplintar, även enkelt att plocka bort. Utlopp utföres med ELKO:s doskniv eller ursparingstång. IP20. Märkspänning 440V. ABS plast halogenfri. RAL9003, Renvit. certifierat: SEMKO NEMKO FIMKO. Max antal ledare per plint: 5x 1,5-6 mm. Mått 64x83x28mm.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Utanpåliggande |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| [Ui] isolationsspänning | 440 V |
| Material | Termoplast |
| Ytfinish | Blank |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Anslutningar - plintar | 1,5 mm² skruvanslutningar för 5 2,5 mm² skruvanslutningar för 4 4 mm² skruvanslutningar för 3 6 mm² skruvanslutningar för 2 |
| Höjd | 83 mm |
| Bredd | 64 mm |
| Djup | 28 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
| Miljökarakteristik | Halogenfri |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
0a38fada-4eea-45e7-89e4-10346ca6847e
Återbruk & Retur
Återtagande
Nej
Annat
Återvinningspotential, i %
26.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej REACh SVHC-ämnen
Ja
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.6 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×




