Vägguttag, RS, 2-vägs med lock, 16A, 250V, skruvanslutning, infällt med jord, IP44. Fjällvit
E-nr:
1885741
Artikelnr:
EKO04323
EAN:
7020160432308
Serie:
ELKO RS
Färg:
Vit
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO04323.pdf |
18 kB |
CertifikatI_41777.pdf |
640 kB |
CertifikatP23227198.pdf |
328 kB |
CertifikatSE-S-2300927.pdf |
504 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01081-V01.01-EN.pdf |
353 kB |
EU 1003531.pdf |
4 MB |
FDVdok4323.pdf |
202 kB |
Miljödokument4322.pdf |
3 MB |
SEMKO 2000481.pdf |
733 kB |
Produktinformation
2-vägguttag med Jord för infällt montage i apparatdosa med 60mm fästskruvavstånd. Sköljtätt utförande, IP44 med självstängande lock skall monteras så att locket öppnas i underkant. Av halogenfri termoplast. Dubbla anslutningar per fas. Levereras komplett med tätningsdamask.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Märkström | 16 A |
| Ue märkspänning | 250 V |
| Typ av nät | AC |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Anslutningar - plintar | Skruvanslutningar |
| Anslutningskapacitet | 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² |
| Material | Termoplast |
| Primär färg | Vit |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Ytfinish | Blank |
| Bredd | 100,5 mm |
| Höjd | 84 mm |
| Inbyggnadsdjup | 20 mm |
| Djup | 52 mm |
| IP-kapslingsklass | IP44 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2.000
Material
Förpackning utan plast
Ja
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
47.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.8 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.6 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.5 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×


