Blindlock, PLUS, 56x56mm, Fjällvit
E-nr:
1848800
Artikelnr:
EKO03784
EAN:
7020160378408
Färg:
Fjällvit RAL9010
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO03784.pdf |
28 kB |
CertifikatI_41194_A1.pdf |
812 kB |
CertifikatP23227281.pdf |
671 kB |
CertifikatSE-S-2101311R1.pdf |
199 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01102-V01.01-EN.pdf |
403 kB |
FDVdok3784.pdf |
93 kB |
Strek3785.gif |
3 kB |
Produktinformation
Blindlock av halogenfri termoplast för kombinationsramar 1-5 hål. Av termoplast. Leverars med fästram av stål. Fästskruvavstånd 60mm.
Teknisk specifikation
| Apparatserie | ELKO Plus |
|---|---|
| Produktbeskrivning | Med fästram |
| Montering | Med skruvar |
| Antal moduler | 1 modul |
| Apparatmontering | Infälld |
| Primär färg | Fjällvit |
| Ytfinish | Blank |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Material | Termoplast |
| Höjd | 86 mm |
| Bredd | 86 mm |
| Djup | 10,5 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
| Miljökarakteristik | Halogenfri |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
C6de3800-7220-4403-a6a2-26e1f05e3f4b
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
98.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
0.3 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.1 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×




