Uttag PLUS 2-v 16A 250V med skruvanslutning infällt med jord. Kompletteras med standard kombiram eller Optionram. Svart
E-nr:
1848488
Artikelnr:
EKO04809
EAN:
7020160480903
Färg:
Svart RAL9005
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO04809.pdf |
24 kB |
CertifikatI_41777.pdf |
640 kB |
CertifikatP23227198.pdf |
328 kB |
CertifikatSE-S-2300927.pdf |
504 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01081-V01.01-EN.pdf |
353 kB |
EU 1003531.pdf |
4 MB |
FDVdok4809.pdf |
243 kB |
Miljödokument4477.pdf |
3 MB |
SEMKO 2000481.pdf |
733 kB |
Produktinformation
Sockel och centrumplatta av halogenfri termoplast. Dubbla anslutningar per fas. Skruvanslutning. Säkerhetsuttag. Fästskruvavstånd, 60 mm. Levereras utan kombinationsram. Lämpliga Optionramar 18 489 66, 76, 86, 96 och 18 490 66. Montagedjup 31mm. Kräver 1½ dosa
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Märkström | 16 A |
| Ue märkspänning | 250 V |
| Typ av nät | AC |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Anslutningar - plintar | Skruvanslutningar |
| Anslutningskapacitet | 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² |
| Material | Termoplast |
| Primär färg | Svart |
| Ytbehandling | Lackerad |
| Ytfinish | Matt |
| Bredd | 76 mm |
| Höjd | 97 mm |
| Inbyggnadsdjup | 31 mm |
| Djup | 40,7 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Ja
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
Ba9914f1-191c-4273-97ee-8e5c14c0170b
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
47.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.5 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.6 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.3 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×








