Vägguttag, PLUS, 3-vägs, 16A, 250V, skruvanslutning. infällt med jord, Svart
E-nr:
1848490
Artikelnr:
EKO04806
EAN:
7020160480606
Färg:
Svart RAL9005
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO04806.pdf |
23 kB |
CertifikatI_41443.pdf |
671 kB |
CertifikatP22226275.pdf |
304 kB |
CertifikatSE-S-2200947.pdf |
177 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01105-V01.01-EN.pdf |
412 kB |
FDVdok4806.pdf |
70 kB |
Miljödokument4477.pdf |
3 MB |
Strek4477.gif |
78 kB |
Produktinformation
Sockel och centrumplatta av halogenfri termoplast. Dubbla anslutningar per fas. Skruvanslutning. Säkerhetsuttag. Fästskruvavstånd, 60 mm. Levereras utan kombinationsram. Montagedjup 31mm.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Märkström | 16 A |
| Ue märkspänning | 250 V |
| Typ av nät | AC |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Anslutningar - plintar | Skruvanslutningar |
| Anslutningskapacitet | 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² |
| Material | Termoplast |
| Primär färg | Svart |
| Ytbehandling | Lackerad |
| Ytfinish | Matt |
| Bredd | 142 mm |
| Höjd | 76 mm |
| Inbyggnadsdjup | 32 mm |
| Djup | 42,5 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2.000
Material
Förpackning utan plast
Ja
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
52b60409-d705-46c7-9ba3-cc3ef6e307da
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
50,98
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.7 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0.1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.7 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.4 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×





