Sockeldosa, RS, med 2-vägsuttag, 16A, 250V, för utanpåliggande montage, Fjällvit
E-nr:
1895849
Artikelnr:
EKO05687
EAN:
7020160568700
Serie:
ELKO RS
Färg:
Fjällvit RAL9010
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO05687.pdf |
18 kB |
BruksanvisningEKO_SocketBox_HW_4425.pdf |
198 kB |
CertifikatI_42289.pdf |
932 kB |
CertifikatP20224272_A1.pdf |
199 kB |
CertifikatP24227978.pdf |
317 kB |
CertifikatSE-S-2500304.pdf |
285 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01081-V01.01-EN.pdf |
353 kB |
EU 1003531.pdf |
4 MB |
FDVdok5687.pdf |
121 kB |
SEMKO 2000481.pdf |
733 kB |
Produktinformation
Av halogenfri termoplast.Med snäppfastsättning av kåpan. Röranslutning kan ske underifrån eller bakifrån. Anvisningar för golvlist och kabel på list finnes. Komplett med anslutna ledare för enkelt montage. Skruvanslutning.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Utanpåliggande |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Märkström | 16 A |
| Ue märkspänning | 230 V |
| Typ av nät | AC |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Anslutningar - plintar | Skruvanslutningar |
| Anslutningskapacitet | 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² |
| Material | Termoplast |
| Primär färg | Vit |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Ytfinish | Blank |
| Bredd | 89 mm |
| Höjd | 169 mm |
| Djup | 44 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
47.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.6 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.6 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×





