Strömställare Markis med skruvanslutning utan fästklor för infällt montage, 16A 250V. Lysrörslast 10A. IP20. RS Svart
E-nr:
1849755
Artikelnr:
EKO40006
EAN:
7020160400062
Serie:
ELKO RS
Färg:
Svart RAL9005
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO40006.pdf |
15 kB |
CertifikatI_41995_M1.pdf |
1 MB |
CertifikatP21225668_A5.pdf |
435 kB |
CertifikatSE-S-2101240R5.pdf |
412 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01102-V01.01-EN.pdf |
403 kB |
Produktinformation
Tryckvippströmställare med sockel, vippa och ram av halogenfri termoplast. Tryckfastsatt täckram och vippa är standard. Täckramen kan även fästas med skruv. Fästskruvavstånd, 60 mm. Levereras utan fästklor.
Skruvanslutning av ledarna med hissklämma. Överkoppling 400V. Avsedd även för kombinationsmontage. IP21 vid montage i förhöjningsram. Kan förses med impulsfjäder E18 405 96 för tryckknappsfunktion.
Vid behov kompletteras med fästklor, se Klo-Kit E18 405 94. Montagedjup 11,5mm.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld Infälld |
|---|---|
| Funktion | Jalusi |
| Ställdon | Vippa |
| Nätfrekvens | 50 Hz |
| [Us] driftspänning | 250 V |
| [Us] matningsspänning | 250 V |
| [In] nominell märkström | 16 A |
| Typ av nät | AC |
| Anslutningar - plintar | Skruvanslutningar |
| Färg | Svart |
| Höjd | 84 mm |
| Bredd | 84 mm |
| Utskjutande mått | 18 mm |
| Inbyggnadsdjup | 11,5 mm |
| Last | Motoriserade enheter |
| Manövertyp | Tryckknapp |
| IP-kapslingsklass | IP21 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
D3c840d2-b54e-4e8b-a465-c39880495453
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
98.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
0.9 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.4 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.3 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.2 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×















