Vägguttag, RS, 2-vägs, jordat, uttagsinsats utan ram, 16A, IP21, skruvanslutning. Renvit
E-nr:
1848688
Artikelnr:
EKO30129
EAN:
7020161301290
Serie:
ELKO RS
Färg:
Renvit RAL9003
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO30129.pdf |
31 kB |
CertifikatI_41777.pdf |
640 kB |
CertifikatP23227198.pdf |
328 kB |
CertifikatSE-S-2300927.pdf |
504 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01081-V01.01-EN.pdf |
353 kB |
Bruksanv RS.pdf |
93 kB |
FDVdoc30129.pdf |
382 kB |
SEMKO 2000481.pdf |
733 kB |
Produktinformation
2-vägs vägguttag för kombinationsmontage tillsammans med exempelvis 1 strömställare i 2 apparatdosor med c/c 71mm.
Detta möjliggörs genom att mellanstyckena i kombinationsramarna är borttagna och att uttagen har minimala mått. Det finns ramar för en rad olika kombinationer. Kombinationsramar E18 492 12-15. Av halogenfri termoplast. Montagedjup 20mm. Färg: Renvit.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Märkström | 16 A |
| Ue märkspänning | 250 V |
| Typ av nät | AC |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Anslutningar - plintar | Skruvanslutningar |
| Anslutningskapacitet | 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² |
| Material | Termoplast |
| Primär färg | Renvit |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Ytfinish | Blank |
| Bredd | 71 mm |
| Höjd | 86 mm |
| Inbyggnadsdjup | 20 mm |
| Djup | 36 mm |
| IP-kapslingsklass | IP21 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Ja
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
47.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.5 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.6 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.3 kg CO2 eq.
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×





