Vägguttag, 2-vägs, 16A, 250V, med skruvanslutning, infällt med jord. Utan fästklor. Matt svart.
E-nr:
1841480
Artikelnr:
EKO07158
EAN:
7020160715807
Serie:
ELKO RS
Färg:
Svart RAL9005
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO07158.pdf |
18 kB |
CertifikatI_41777.pdf |
640 kB |
CertifikatP23227198.pdf |
328 kB |
CertifikatSE-S-2300927.pdf |
504 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01081-V01.01-EN.pdf |
353 kB |
FDVdok7158.pdf |
47 kB |
SEMKO 2000481.pdf |
733 kB |
Produktinformation
Vägguttag med 2 brunnar "RS-Skruv" för infällt montage, 16A, 250V. Levereras utan fästklor. Montagedjup 22mm. Genomfärgat mattsvart.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Halv infälld |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Märkström | 16 A |
| Ue märkspänning | 250 V |
| Typ av nät | AC |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Anslutningar - plintar | Skruvanslutningar |
| Anslutningskapacitet | 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² |
| Material | Termoplast |
| Primär färg | Svart |
| Ytbehandling | Lackerad |
| Ytfinish | Matt |
| Bredd | 84 mm |
| Höjd | 104 mm |
| Inbyggnadsdjup | 20 mm |
| Djup | 43 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
47.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.6 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0.6 kg CO2 eq.
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.3 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
Inget behov av särskilda återvinningsåtgärder
×













