Modularuttag utanpåliggande 2x8 UTP C6, färg Renvit
E-nr:
5104348
Artikelnr:
EKO07481
EAN:
7020160748102
Serie:
ELKO RS
Färg:
Renvit RAL9003
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO07481.pdf |
17 kB |
BruksanvisningEKO0NB390_04_HW.pdf |
1 MB |
declarationofconformityEU1007036-0.pdf |
414 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01207-V01.01-EN.pdf |
425 kB |
Bruksanv4550.pdf |
1014 kB |
FDVdoc7481.pdf |
62 kB |
Produktinformation
Komplett utanpåliggande modularuttag UTP C6. Anslutning av ledarna sker på slitskontakter typ LSA. Enkel kontaktering rakt framifrån med uttaget på plats. Tydlig färgmärkning enligt EIA/TIA på plintarna. Modularuttaget är godkänt enligt normen SS EN 50 173 serien och är en del av garantisystemet ELKO TCS. Färg Renvit.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Utanpåliggande |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Antal uttagsbrunnar | 2 |
| Data uttagstyp | RJ45 Cat.6 |
| Typ av skärmning | UTP |
| Monteringsläge | Rak |
| Antal moduler | 1 modul |
| Primär färg | Renvit |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Ytfinish | Blank |
| Anslutningar - plintar | LSA |
| Kvantitet per set | Sats med 5 |
| Höjd | 84 mm |
| Bredd | 71 mm |
| Djup | 18 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
| Miljökarakteristik | Halogenfri |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
1.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
59bc1733-7007-4ba6-bfd5-f7904c7d9a13
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
8.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
0.6 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
0.5 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.1 kg CO2 eq.
Cirkulationsprofil
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×





