Antennuttag slututtag GS MM 8dB RS, infälld. Komplett Radio/TV/Multimediauttag inklusive kontaktdon. Renvit
E-nr:
6060665
Artikelnr:
EKO30162
EAN:
7020161301627
Serie:
ELKO RS
Färg:
Renvit RAL9003
Dokumenter
| Filnamn | Storlek |
|---|---|
Produktdatabladproduktdatablad-EKO30162.pdf |
24 kB |
Produktens miljöprofilPEP-ecopassport-ELKO-01160-V01.01-EN.pdf |
438 kB |
Produktinformation
Antennuttag, GS MM 8dB, RS. Komplett Radio/TV- och multimediauttag med galvaniskt avskilda uttag där portarna är avskilda från varandra vilket ger en utökad säkerhet för personer och anslutna apparater.
Uttagen används vid nyinstallationer i enlighet med en överenskommelse mellan Elsäkerhetsverket och kabel-TV operatörer.
Uttaget är ett slututtag på 8dB. Centrumplatta och ram av halogenfri termoplast. Montagedjup 26 mm. Färg Renvit
Teknisk specifikation
| Apparatserie | ELKO RS16 |
|---|---|
| Produktbeskrivning | Komplett produkt |
| Apparatmontering | Infälld |
| Montering | Med skruvar |
| Antal uttagsbrunnar | 3 |
| Typ av TV-uttag | Hane |
| Radioanslutning | Hona |
| SAT anslutning | Hona |
| Tap förlust | 8 |
| Genomgångsdämpning | 3,5 dB |
| Nyans | Renvit (RAL 9003) |
| Primär färg | Renvit |
| Material | Termoplast |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Ytfinish | Blank |
| Kvantitet per set | Set med 10 st |
| Bredd | 84 mm |
| Höjd | 84 mm |
| Djup | 34,5 mm |
| Inbyggnadsdjup | 30 mm |
| Miljökarakteristik | Halogenfri |
| IP-kapslingsklass | IP21 |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2.000
Material
Förpackning utan plast
Ja
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
3c3944e1-0830-4642-94ab-b4ae31a4ed8d
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
28.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
2 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej REACh SVHC-ämnen
Ja
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.1 kg CO2 eq.
BVB
Cirkulationsprofil
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×



