Termostat, Plus, touchdisplay, 3600W, golvgivare ingår, skruvanslutning, Renvit
E-nr:
8581894
Artikelnr:
EKO30150
EAN:
7020161301504
Serie:
ELKO RS
Färg:
Renvit RAL9003
Dokumenter
Produktinformation
Termostat för max 3600W. Reglerbar med golvgivare (ingår) eller via lufttemperaturen. Båda reglermetoderna kan kombineras. Max. temp för ex.vis trägolv kan ställas in. Även frostsäkringsfunktion och ingång för externt tidur för temperatursänkning (4°C) finns. Passar i apparatdosa eller i förhöjningsram.
Teknisk specifikation
| Apparatmontering | Infälld Utanpåliggande |
|---|---|
| Montering | Med skruvar |
| Teknologityp | Elektronisk |
| Enhetsapplikation | Rum Golv |
| Specifik produktanvändning | Uppvärmning |
| Ue märkspänning | 230 V |
| Märkström | 16 A |
| Typ av nät | AC |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Max effekt | 3600 W |
| Nyans | Renvit (RAL 9003) |
| Primär färg | Renvit |
| Ytfinish | Blank |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Material | Termoplast |
| Inbyggnadsdjup | 25 mm |
| Höjd | 84 mm |
| Bredd | 84 mm |
| Djup | 48 mm |
| IP-kapslingsklass | IP20 |
| Miljökarakteristik | Halogenfri |
Miljödataprogram

ELKO har som mål att uppnå Net Zero till 2050. Vi arbetar med leverantörskedjan för att minska materialens miljöpåverkan och öka cirkulariteten.
Vårt miljödataprojekt bidrar till att förlänga produkternas livslängd och förbättra deras återvinningsbarhet.
Miljöavtryck
Klimatpåverkan under hela livscykeln
12.000
Material
Förpackning utan plast
Nej
Förpackning med återvunnen kartong
Nej
SCIP-nummer
A7c32681-419c-4b05-8dfb-f41716bcee22
Återbruk & Retur
Återtagande
Ja
Annat
Återvinningspotential, i %
43.000
Klimatpåverkan under hela livscykeln
12 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för tillverkningsfasen [A1–A3]
10 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för distributionsfasen [A4]
0.4 kg CO2 eq.
Koldioxidavtryck för installationsfasen [A5]
0 kg CO2 eq.
Innehåller ej REACh SVHC-ämnen
Ja
Koldioxidavtryck för användningsfasen [B2, B3, B4, B6]
2 kg CO2 eq.
Innehåller ej giftiga tungmetaller
Ja
Kvicksilverfri
Ja
Ingen del med mer än 0,1% kvicksilver på homogen materialnivå.
Miljövänlig förpackning
Nej
Koldioxidavtryck för slutlivsfasen [C1–C4]
0.3 kg CO2 eq.
Cirkulationsprofil
WEEE-märkning
Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
×





